Nov. 22, 2020

Ako využiť čas strávený doma?

Samozrejme každý sa bojíme o svoju existenciu, o to, či bude práca, mnohí z nás ju už stratili a iní zas musia riešiť ďalšie závažnejšie problémy ako odložená operácia atď. V televízii sa periodicky opakujú negatívne správy, ktoré monitorujú aktuálnu situáciu. Už sme z toľkej negativity asi aj otrávení. Do prírody sa síce vyberieme, ale tráviť tam celé dni nie je úplne možné. Akoby toho nebolo ešte dosť, psychológovia nás varujú vetami „množstvo ľudí bude mať depresie“.

Teraz, keď sú každodenné starosti odrazu preč, sa pred nami objavuje otázka „aký je zmysel života?“. Z ničoho nič máme kopu času na premýšľanie a prehodnocovanie. Vzali nám množstvo vymožeností súčasnej doby, ktoré možno niekedy odvádzali našu pozornosť a postavili nás pred zrkadlo, v ktorom vidíme iba samy seba bez akýchkoľvek másk a zástierok. Zamýšľali ste sa, čo tak prehodnotiť svoj život teraz, keď je na to kopa času? Čo tak zlepšiť ho a začať niečo s ním robiť namiesto nasávania množstva negatívnych vecí, ktoré pre vás nie sú žiadnym prínosom? Čo tak celé toto obdobie začať vnímať pozitívne a využiť ho vo svoj prospech?

Zhodnoťte svoj aktuálny život a skúste si odpovedať na tieto otázky:
  1. S čím v živote som spokojný?
  2. Čo mi na ňom vyhovuje?
  3. Zhoduje sa môj život s mojimi predstavami?
  4. Je niečo, čo vám nevyhovuje?
  5. Chýba vám niečo?
  6. Zmenili by ste niečo?
Ak ste si uvedomili, že vám niečo chýba alebo by ste niečo chceli zmeniť, čítajte ďalej. Ak ste so svojim životom spokojný, viete ako spokojnosť dosiahnuť.

Ak chcete zmeniť svoj život, zamyslite sa nad týmito aspektmi:
  1. Zabudnite na minulosť – pokiaľ si stále v mysli prepierame našu minulosť, nikdy sa vpred neposunieme. Každý z nás má „niečo“ čo zažil a o čom nerád hovorí, lebo mu to spôsobuje bolesť, strach, hanbu atď. Uvedomme si, že cyklením sa v minulosti v nej budeme žiť večne. Uniknú nám momenty z prítomnosti, ktoré by sme si radi uchovali. Stratíme prítomnosť a aj budúcnosť. Najhoršie je, že minulosť už nenapravíme.
  2. Sebaľútosť – koľkí z nás si to síce nepriznajú, ale neustále sa ľutujú a majú pocit, že tie najhoršie veci sa stali práve nám? Možno by nebolo zlé opýtať sa kamarátky, kolegyne alebo niekoho iného na jeho život. Stále platí totiž, že „Čo človek, to príbeh“. Ľútosť nás tiež len zbytočne väzní a vracia späť do minulosti a vecí, ktoré nemáme vysporiadané sami so sebou. Ak sa chcete posunúť, byť šťastný a spokojný, obmedzte sebaľútosť.
  3. Nemajte strach – každý máme prirodzene strach. Niekto väčší, niekto menší. Niekedy však zbytočne váhame aj pri činoch, ktoré v nás priamo strach nevyvolávajú, skôr iba rešpekt. Pred každým rozhodnutím je dobré zvážiť si, čo najhoršie sa nám môže stať? Zamyslite sa, či je strach opodstatnený? Ak strach pretrváva, skúste prehodnotiť váš cieľ. Skúste si stanoviť menej náročný cieľ, pri ktorom nebudú prítomné negatívne emócie.
  4. Zmeňte svoj doterajší život – svoj vlastný život poznáte najlepšie vy. Rovnako viete, čo je na ňom zlé. Ak ste sa rozhodli ho zmeniť, je to preto, lebo sa vám už váš doterajší život nepáči, nevyhovuje vám, neuspokojuje vás. S tým je spojená aj zmena každodenných návykov. Veci, ktoré ste naučení robiť, môžete kedykoľvek zmeniť. Nikde nie je povedané, aký priebeh života je správny, aj keď spoločnosť diktuje určité normy. Vy sami viete najlepšie, čo vás urobí šťastným. Spoločnosť to nevie.

Všetko je také, akým to vnímame!

Aj tieto tažké časy sa dajú využiť na zlepšenie kvality svojho života. Práve teraz je tá chvíľa, kedy máme viac času a môžeme sa zahĺbiť sami do seba. Môžete si splniť sny, na ktoré ste nikdy nemali čas. Môžete si premyslieť svoje ďalšie ciele. Ak nemáte konkrétnu predstavu, hľadajte vo svojom vnútri, v pocitoch, ktoré vo vás veci a ľudia vyvolávajú. Choďte za tým, čo vo vás vyvoláva dobrý, príjemny a uspokojujúci pocit. Možno vás napadnú úplné šialenosti a vaše okolie vás bude od nich odhovárať. Čo keď je to presne to, čo by ďalší život naštartovalo presne tak, ako by ste chceli? Žijete ho predsa vy a rovnako ho riadite iba vy. Máte dôvod, pre ktorý to neskúsite?

Myslím, že venovať čas aktivitám, ktoré nevychádzajú z vášho srdca nemá veľký zmysel. Je účinnejšie čas tráviť aktivitami, ktoré váš život obohatia a vašej mysli prinesú ten oslobodzujúci pocit spokojnosti. Je predsa cieľom všetkých nás dosiahnuť šťastný život. Máte presne tie vedomosti, skúsenosti, znalosti a vlastnosti, aby ste urobili krok vpred. Nič vám nechýba. Nepochybujte o sebe. Obklopte sa ľudmi, ktorí vo vás veria a začnite si veriť aj vy. Stačí mať cieľ a ísť si za ním. Niekedy je to oveľa ľahšie, ako si myslíme.