Natrénujme si zvládať strach

Akým spôsobom zvládate strach Vy? Máte svoj "tajný recept"? Pozrime sa spolu na pár techník, ktoré pomáhajú lepšie zvládať situácie, v ktorých pociťujeme strach:

1. Krátkodobý cieľ

Máte pred sebou cieľ, na ktorý sa sústredíte, no ovládne vás strach. Skúste sa na chvíľu zamyslieť a rozdeliť si tento cieľ na viacero menších cieľov. Začnite od malých cieľov, ktoré ste schopný bez problémov vykonať. Práve som získal vodičské oprávnenie a je predo mnou moja prvá jazda, počas ktorej musíte odšoférovať z bodu A do bodu B. Pred vami je "hrozná" cesta, na ktorej máte strach z premávky, kruhových objazdov, semafórov atď. Skúste si túto cestu rozdeliť na niekoľko častí, teda napr. prejdem po 1 kruhový objazd a ten zvládnem, prejdem 1 km, kde budú asi kolóny, cestou stretnem množstvo kamiónov, následne ma čakajú 2 veľké križovatky. Cieľ si môžeme rozdeliť na 5 menších: 1. kruhový objazd, 2. kamióny, 3. kolóna, 4. križovatka č. 1, 5. križovatka č. 2.

2. Vizualizácia

Po tom, ako sme si cieľ rozdelili na 5 častí, si skúsme v hlave predstaviť, ako každú časť bravúrne zvládneme. V prvom rade si musíme uvedomiť, že strach je len naša emócia, ktorá nemá nič spoločné s tým, ako cestu zvládneme.

3. Samomluva

Každý z nás, keď je v situácii, ktorá mu vyvoláva strach, aplikuje samomluvu. Problém však je, že si často vravíme "to nezvládnem". Skúste to naopak "toto určite zvládnem, lebo som si to už skúšal v autoškole". Negatívna samomluva nenapomáha ničomu, iba váš strach znásobuje. Skúste si nahlas opakovať vety, ktoré vás povzbudia.

4. dýchanie

K ukľudneniu a zníženiu stresu a strachu napomáha aj dýchanie zhlboka. Sústreďte sa na svoj dych a celý čas počas stresovej situácie dýchajte zhlboka.

Optimálne je kombinovať všetky tieto techniky. 

 

ako vnímame seba a ostatných

Pred pár dňami som sa stretla s krátkym cvičením, ktoré spočívalo iba v týchto 4 otázkach. Samozrejme hneď mi napadlo, veď sú len 4, tak si ho rýchlo urobím. Komplikácia nastala však hneď pri prvej otázke, keď som zistila, že odpovedať nie je také ľahké a jednoznačné. Celé cvičenie teda trvalo dlhšie, ako som spočiatku predpokladala. Prínosom tohto cvičenia však bolo to, čo ma naučilo a aké odpovede mi dalo. Výsledok bol, že jedna spomienka mi ukázala, ako pristupujem k sebe a k ostatným po celý život. Mňa osobne tento objav fascinoval.☺️🧐 Čo si myslíte? Je podľa vás možné, aby najranejšia spomienka, ktorú máme, oplyvnila náš postoj k sebe a k ostatným? Skúste si zodpovedať na tieto 4 otázky.

Krátky akčný plán, ako dosiahnuť svoj cieľ

Každý cieľ a každá cesta si zaslúži svoj akčný plán, bez ktorého by sme asi ťažko prišli do cieľa. Po tom, ako si určíte cieľ, je potrebné určiť aj presné kroky, ktoré k nemu povedú. Na toto vám poslúži aj tento môj vzor. Nižšie si môžete rozpísať podrobnejšie vaše kroky. Veľa zábavy!

 

Poznáte niekoho, na koho ste doslovne alergický?

Každý z nás má vo svojom okolí niekoho, kto mu nie je sympatický, vyhýba sa mu alebo je na neho doslovne alergický.

Problém však nastáva, keď s tým človek musí nejakým spôsobom vychádzať.

Skúste si túto hru. Do stredu napíšte meno tejto osoby. Do kruhov okolo napíšte akúkoľvek pozitívnu myšlienku v súvislosti s touto osobou. Nebude to ľahké, ale skúste sa nad tým zamyslieť. Pomôže vám to uvedomiť si, že každý z nás, aj keď ho práve nemáme v láske, má aj pozitívne vlastnosti. Keď ste s touto osobou v kontakte, skúste sa sústrediť práve na tieto pozitívne myšlienky.

Veľa šťastia!

Zhodnoťte, aký je váš život

Často sa zamýšľame, aký je náš život a či sme s ním spokojný. Zhodnoťte vďaka tejto prehľadnej hre vašu aktuálnu situáciu a stanovte si ďalšie kroky do života. Ako KRUH vyplniť nájdete nižšie.